Rīgas Imantas vidusskola
Latvijas darba tirgū ir izveidojusies disproporcija starp speciālistiem ar izglītību eksaktajās zinātnēs, no vienas puses, un humanitārajās un sociālajās zinātnēs – no otras. Problēmas cēloņi meklējami jau skolās – jauniešiem un bērniem trūkst motivācijas apgūt matemātiku, fiziku, ķīmiju un citus priekšmetus, jo viņi bieži nesaskata, kur turpmāk varēs pielietot iegūtās zināšanas. Šī situācija ir mudinājusi VAS “Latvijas dzelzceļš” izveidot un atbalstīt valstiski nozīmīgu un sociāli atbildīgu izglītības projektu, lai palīdzētu sagatavot nākotnes eksakto zinātņu speciālistus.
Lai iepazīstinātu skolēnus ar jauno mācību palīgu, kā arī pastāstītu par STEM nepieciešamību kā ikdienā, tā profesionālajā darbībā, 7. maijā Rīgas Imantas vidusskolā viesojās projekta “Latvijas Dzinējspēks ” un mājas lapas STEaMup.lv veidotāji – VAS „Latvijas dzelzceļš” valdes priekšsēdētājs, prezidents Edvīns Bērziņš un korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja Ieva Kārkliņa un nodibinājuma „Iespējamā misija” direktors Kārlis Kravis. Pasākumā piedalījās arī godalgotais skeitbordists Madars Apse, kurš atklāja, kā zināšanas eksaktajos priekšmetos noder arī skeitbordista profesijā.
Projekts “Latvijas Dzinējspēks” radīts ar mērķi motivēt un iedvesmot skolēnus paraudzīties uz STEM priekšmetiem no cita skatu punkta, – mājas lapa STEaMup.lv ir izstrādāta kā palīgs eksakto priekšmetu apgūšanā, kas iepazīstina ar citu mācīšanās pieeju. Projekta ietvaros dažādos Latvijas reģionos tiks organizētas arī klātienes sarunas “KonkurētSPĒJĪGS”, lai veicinātu skolēnu interesi par STEM priekšmetiem.
VAS “Latvijas dzelzceļš” valdes priekšsēdētājs, prezidents Edvīns Bērziņš atklāj, ka “neviens nevar pateikt, kādas jaunas profesijas radīsies pēc pieciem, desmit vai divdesmit gadiem, tomēr ir skaidrs, ka tehniskās zināšanas ir un būs nepieciešamas ikvienam speciālistam. Koncernā “Latvijas dzelzceļš” strādā aptuveni 10 000 darbinieku, no kuriem 75% ir nodarbināti tehniskajās nozarēs, pārstāvot 275 profesijas – piemēram, inženierus, mašīnistus, vilcienu dispečerus elektromehāniķus, loģistikas speciālistus un daudzus citus. Zinoši speciālisti ir un būs pieprasīti vienmēr, tostarp arī pie mums, dzelzceļa nozarē”.
Nodibinājuma “Iespējamā misija” direktors Kārlis Kravis uzskata, ka “mēs nevaram nodzīvot dzīvi, nesaskaroties ar zināšanām vai prasmēm, kur mums šīs STEM zināšanas nebūtu vajadzīgas. Tas būtu līdzīgi kā nodzīvot dzīvi 21.gadsimtā un cerēt, ka nekad nebūs vajadzības runāt krieviski vai angliski, tas vienkārši nav reāli”.
Arī pasākuma viesis, skeitbordists Madars Apse dalījās savā pieredzē, atklājot, ka “gadījumos, kad šķiet, ka triku nav iespējams izpildīt, tehniskās zināšanas un izpratne par kustību un gravitāciju palīdz pārvērst triku no idejas līmeņa līdz reālam izpildījumam.”
Pasākumā tika izsludināts arī pirmais konkurss, aicinot skolēnus paskaidrot kādu eksaktā priekšmeta tēmu citiem saprotamā veidā, veiksmīgākajiem dalībniekiem piešķirot vērtīgas balvas.