Ko ievērot, veicot eksperimentus mājās?
Drošība eksperimentējot mājās
Iepriekšējā rakstā runājām, cik būtiski ir sniegt bērniem drošības sajūtu un atbalstu, pat ja iepriekš neesat domājuši, ka STEM tiešā veidā varētu ienākt jūsu mājās. Šoreiz uzsvērām būtisko, kas jāievēro no drošības viedokļa pirms jebkura eksperimentu veikšanas.
Youtube kanālā ir pieejami stundu stundām gari video ar dažādiem video, kā eksperimentēt virtuvē, vannas istabā vai pagalmā, un lielākoties eksperimentu veicējiem ir uzliktas aizsargbrilles un bieži rokās ir cimdi. Lai arī galds paliktu nesasmērēts, izveidojām aprakstu ar punktiem, kas ir jāņem vērā.
Tā ir ļoti, ļoti, ļoti būtiska lieta, un atbildības nesējs ir pieaugušais, nevis bērns. Bērniem patīk eksperimenti, kur kaut kas deg, sprāgst vai vismaz dūmo. Svarīgi ir pat vienkāršos eksperimentos radīt automātisku rīcību, ka bērns vēlas uzvilkt cimdus, aizsargbrilles un pārbaudīt eksperimentu vecāka klātbūtnē. Kādas ir visbūtiskākās drošības lietas, kas jāievēro eksperimentos mājas apstākļos:
- eksperimenti ar uguni – pajautājiet, lai bērns parāda ar izdegušu sērkociņu, kā to aizdedzinās un noskaidrojiet, kā viņš to nodzēsīs (Sērkociņu velciet projām no sevis, un to nedrīkst nodzēst pūšot)
- mati, apģērbs un apkārtējā vide – svarīgi, ka, eksperimentējot ar uguni, apģērbs nebūtu sintētisks, brīvi plandošs, kā arī matiem jābūt savāktiem cieši kopā. Arī galda virsmām jābūt tīrām un nosegtām ar ugunsizturīgu materiālu (piemēram, foliju)
- uguns nodzēšana – vienmēr pirms eksperimenta pārliecinieties, ka būs pieejama degmateriālam atbilstoša nodzēšana (sega, smilts, ugunsdzēšamais, ūdeni kā dzēšamo materiālu nevajadzētu izmantot). Degošu sērkociņu lieliski var nodzēst, uzliekot sulas glāzi.
- eksperimenti ar baloniem – pārbaudiet, vai bērnam ir bail no spējiem trokšņiem, maziem bērniem ieteicams lietot austiņas
- plīstošas lietas – centieties no tām izvairīties, bet, ja tas nav iespējams, tad uz grīdas variet paklāt segu, lai trauki nesaplīst, vai arī paredziet, kā rīkosieties, ja lauskas būs uz grīdas.
- elektrība – mājas apstākļos jāizmanto līdzstrāva, kas ir mazāk bīstama (baterijas, uzlādējamie akumulatori). Tomēr ir eksperimenti, kuri arī līdzstrāvas ietekmes rezultātā sakarst, tāpēc jāpārbauda, vai nebūs vajadzīgi cimdi.
- asi priekšmeti – ir skaidri jāzina, vai bērns ir gatavs lietot nazi, adatas un citus asus priekšmetus. Ja neesat par to pārliecināti, tad griešanu māciet pakāpeniski un sākumā bērnam ļaujiet imitēt griešanas darbības.
- karsts ūdens – ir eksperimenti, piemēram, par konvekciju, kuri vislabāk izdodas ar karstu ūdeni. Šādi eksperimenti jāveic ar bieziem cimdiem, un tos var darīt bērni, kas jau var droši noturēt tējkannu ar karsto ūdeni.
- virsma, uz kuras tiek veikts eksperiments. Lai nesabojātu galdu vai grīdu, vienmēr vajag censties paklāt plēvi vai foliju (ja eksperiments ir ugunsnedrošs), ja eksperimentā tiek izmantotas krāsas vai karsti priekšmeti
Vēlams, lai pirmo eksperimenta mēģinājumu ļaujat izdarīt pašam bērnam, nevis izdarāt viņa vietā, tomēr pirms tam pārliecinieties, ka drošība ir ievērota. To, ka drošība ir jāievēro, vislabāk ir parādīt ar kādu nelielu piemēru: bērni noteikti ir dzirdējuši, ka mati deg ļoti ātri, tomēr varat paņemt pāris matus un aizdedzināt, – tas radīs lielāku pārliecību par matu degšanas ātrumu.